Stowarzyszenie

Finansowanie

Gmina Lipusz

BIP

II Pomorski Festiwal Orkiestr Dętych Lipusz 2012 za nami! PDF Drukuj Email
Wpisany przez Robert Ebertowski   
Czwartek, 26 Lipiec 2012 16:56

W Lipuszu odbył się II Pomorski Festiwal Orkiestr Dętych Lipusz 2012.  Tłumnie zebrana publiczność 22 lipca na stadionie sportowym w Lipuszu przez prawie trzy godziny mogła wysłuchać sześciu orkiestr, a każda z nich miała do 20 minut na zaprezentowanie swojego repertuaru. Świetnie przygotowane orkiestry dały koncert na bardzo wysokim poziomie. Festiwal ma formę prezentacji dorobku i umiejętności amatorskich orkiestr z województwa pomorskiego, a także jest okazją do doskonalenia warsztatu muzycznego. Impreza odbyła się w ramach „Dni Lipusza”, a uroczystego otwarcia festiwalu dokonali  Wójt Gminy Lipusz – Pan Mirosław Ebertowski oraz  Dyrektor GOKSiR Lipusz – Pani Rita Kozikowska. Wśród zaproszonych gości był również Ks. Prałat Jan Ostrowski - Proboszcz Parafii św. Michała Archanioła w Lipuszu
 Wystąpiło sześć orkiestr z całego województwa pomorskiego w składzie:


- Młodzieżowa Orkiestra Dęta Gminy Sierakowice
- Gminna Orkiestra Dęta z Gniewina
- Harcerska Orkiestra Dęta z Tczewa
- Strażacko-Gminna Orkiestra Dęta z Pinczyna (Gmina Zblewo)
- Gminna Orkiestra Dęta GOK z Żukowa
- Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej z Lipusza

Występy poszczególnych orkiestr oceniało pięcioosobowe jury w składzie: Antoni Wencki – przewodniczący, Dariusz Wencki, Jan Żywicki, Iwona Drozdowska – uznani muzycy oraz Janusz Wawer – Przewodniczący Rady Gminy Lipusz. Po długiej naradzie jury,  w przerwie której zabawiał publiczność kaszubski zespół folklorystyczny „Bufet”, komisja przyznała pierwsze miejsce Harcerskiej Orkiestrze Dętej z Tczewa. Drugie miejsce przypadło Gminnej Orkiestrze Dętej GOK Żukowo. Trzecią grupą festiwalu okazała się Młodzieżowa Orkiestra Dęta Gminy Sierakowice. Komisja postanowiła dodatkowo wyróżnić Orkiestrę Dętą Ochotniczej Straży Pożarnej z Lipusza. Laureaci otrzymali nagrody pieniężne: za I miejsce – 1500 zł – fundatorami nagrody są Państwo Jolanta i Andrzej Żywiccy – Przedsiębiorstwo Budowlane DOMIX, za II miejsce – 1000 zł ufundowane przez Bank Spółdzielczy w Starogardzie Gdańskim Oddział  Lipusz, za III miejsce – 500 zł ufundowane przez Nadleśnictwo Lipusz.
Pozostałe orkiestry otrzymało po 100 zł za uczestnictwo w festiwalu. Ponadto wszystkie orkiestry otrzymały pamiątkowe dyplomy z grawerem. Organizatorzy zapewnili również wyżywienie oraz zaplecze organizacyjne dla występujących orkiestr.


Podczas imprezy swoje stoisko miało Koło Gospodyń Wiejskich w Lipuszu z tradycyjnymi regionalnymi przysmakami. Świetną rozrywką dla dzieci były dmuchańce i kule wodne.
Inicjatorem  imprezy jest Gmina Lipusz, a organizatorem i koordynatorem Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Lipusz wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury Sportu i Rekreacji w Lipuszu.

Serdecznie zapraszamy wszystkich sympatyków orkiestr dętych na III Pomorski Festiwal Orkiestr Dętych Lipusz 2013, który odbędzie się w przyszłym roku - jak sama nazwa wskazuje :)

Poniżej zdjęcia z tego wydarzenia:

Jury festiwalu - (od lewej) Janusz Wawer, Jan Żywicki, Dariusz Wencki,

Antoni Wencki, Iwona Drozdowska

Młodzieżowa Orkiestra Dęta Gminy Sierakowice - III miejsce

 

Gminna Orkiestra Dęta z Gniewina

 Harcerska Orkiestra Dęta z Tczewa - I miejsce

Strażacko-Gminna Orkiestra Dęta z Pinczyna (gm. Zblewo)

 

Gminna Orkiestra Dęta GOK z Żukowa - II miejsce

Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Lipuszu

Kaszubska kapela "Bufet" przygrywała podczas obrad jury

Wręczenie nagród - kapelmistrzowie nagrodzonych orkiestr na scenie

 

Projekt współfinansowany ze środków Powiatu Kościerskiego w ramach realizacji zadania publicznego: 

"II Pomorski Festiwal Orkiestr Dętych Lipusz 2012"

 

Zmieniony: Czwartek, 26 Lipiec 2012 19:18