Stowarzyszenie

Finansowanie

Gmina Lipusz

BIP

Obchody Święta Niepodległości Polski i wręczenie stypendiów PDF Drukuj Email
Wpisany przez Robert Ebertowski   
Środa, 09 Styczeń 2013 16:28
W niedzielę 11 listopada 2012 w całej Polsce odbyły się uroczyste obchody Święta Niepodległości.
W Lipuszu tradycyjnie już, także obchodzono ten ważny dzień dla naszego narodu.
Obchody rozpoczęły się Mszą Świętą w Kościele Parafialnym. Przewodniczył w niej Ksiądz Prałat Jan Ostrowski. O godzinie 15.00 na hali sportowej odbyła się uroczysta akademia, w której wzięli udział: Starosta Kościerski Piotr Lizakowski ,Wicestarosta Kościerski Zbigniew Stencel, Wójt Gminy Lipusz Mirosław Ebertowski, Zastępca Wójta Marek Klasa,  Przewodniczący Rady Gminy Lipusz Janusz Wawer, Sekretarz Gminy Lipusz Maria Żywicka, Dyrektor GOKSiR Kamila Żywicka, Dyrekcja Zespołu Szkół w Lipuszu na czele z Barbarą Edel, Bank Spółdzielczy w Lipuszu, Nadleśnictwo Lipusz, przedstawiciele Związku Kombatantów, Koła Rolników, Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, LGD Stolem, Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Gminy Lipusz, OSP Lipusz, Radni, Sołtysi, Harcerze oraz mieszkańcy Lipusza.
Obchody rozpoczęły się od wprowadzenia sztandarów przez Poczty oraz odśpiewania hymnu państwowego. Wójt Gminy Lipusz Mirosław Ebertowski przywitał wszystkich zebranych oraz podkreślił w swoim wystąpieniu jak wartościowy jest to dzień dla naszego narodu. Podczas obchodów występował Chór Parafialny Św. Cecylii pod batutą Iwony Drozdowskiej, który wprowadził wszystkich w patriotyczny nastrój.
Kolejnym punktem uroczystości była część artystyczna uczniowie Zespołu Szkół prowadzeni przez panią Halinę Hapka przedstawili dla zebranych gości Montaż słowno muzyczny „Wolność, niepodległość, sprawiedliwość” . W tych okolicznościach za szczególnie wysokie wyniki w nauce i osiągnięcia sportowe z rąk Wójta Gminy Lipusz oraz Przewodniczącego Rady Gminy 41  uczniów i studentów gminy Lipusz, otrzymało stypendia. 
Wręczono także  stypendia współfinansowane przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Stypendia Lipusz przyznawane przez Fundację Edukacyjną Przedsiębiorczości dla czterech stypendystów - tegorocznych maturzystów, studentów studiów dziennych w polskich uczelniach państwowych.
Razem z nami świętował także Starosta i Wicestarosta kościerski , którzy wręczyli  Sołtysowi wsi Gostomko nagrodę-kosiarkę,  za zajęcie przez wieś Gostomko drugiego miejsca w konkursie "Piękna wieś". Nadleśnictwo Lipusz przekazało  stroje kaszubskie na ręce pana Wójta i  pani Prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Barbary Lemańczyk. Po zakończonej akademii zebrani goście wzięli udział w przemarszu pod Pomnik Wdzięczności. Przemarsz ten uświetniła Orkiestra Dęta OSP Lipusz, grająca marsze niepodległościowe. Za Orkiestrą podążały dwa konie: Józef Piłsudski na Kasztance prowadzący  orszak, mieszkańcy Lipusza trzymający flagi oraz harcerze z pochodniami stworzyli  niesamowitą atmosferę- „żywą historię”.   Pod pomnikiem upamiętniającym mieszkańców Ziemi Lipuskiej, którzy zginęli lub cierpieli  za Polskę i Kaszuby, Ksiądz Prałat odmówił modlitwę,  po której delegacje złożyły kwiaty. Po złożeniu kwiatów wszystkie delegacje oraz zaproszeni goście udali się na poczęstunek do GOKSiR.
 
źródło: www.lipusz.pl